اوقات شرعی بیرجند

جذب خبرنگار افتخاری
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
طنین یاس
دفتر اموربانوان استانداری
تولید ایرانی
نشر خبر
کد مطلب: 25328  |  
تاریخ انتشار : 1. شهريور 1396 - 12:23
مدیرکل درمان و امور بیمه کمیته امداد امام خمینی (ره) با بیان اینکه اعتبارات مربوط به حوزه سوء تغذیه کودکان نسبت به تعداد کودکان دچار سوء تغذیه محدود و جوابگوی نیازهای این افراد نیست گفت: کمیته امداد برای جبران این کمبود بر آن شد که بستر مناسبی فراهم کند تا افراد خیر کمک‌های خود انجام دهند که یکی از این بسترهای مناسب طرح «همسفره» است.

به گزارش زنان شرقی ، به نقل از ایسنا، جعفر رحیمی در این باره اظهار کرد: در این طرح بنگاه‌های اقتصادی فعال در عرصه تولید و عرضه مواد غذایی می‌توانند یک درصد از درآمد خود را در اختیار کمیته امداد امام خمینی قرار دهند و هدف این نشان همسفره نیز آماده سازی این افراد است. بنابراین لوگوهایی را طراحی کردیم که به اندازه‌های مختلف است که به درخواست مالکان بنگاه‌ها در اختیار آنها قرار داده می‌شود.

 
به گفته وی نشان همسفره نشانی است که افرادی که به این بنگاه‌ها برای خرید مراجعه می‌کنند متوجه شوند که این بنگاه‌ها یک درصد از درآمد خود را در اختیار کمیته امداد امام خمینی (ره) برای کمک به افرادی که دچار سوء تغذیه هستند قرار می‌دهند.

رحیمی اضافه کرد: هیچ محدودیتی در نوع محصولات غذایی وجود ندارد و تمامی محصولات مواد غذایی و حتی غیر مواد غذایی نیز می‌توانند در این طرح شرکت کنند. همچنین به غیر از حامیان تجاری و بنگاه‌های اقتصادی افراد عادی نیز می‌توانند با اطلاع رسانی انجام شده از سایت همسفره همکاری‌های لازم را انجام دهند که در این سایت چندین روش برای کمک کردن وجود دارد.

مدیرکل درمان و امور بیمه کمیته امداد امام خمینی (ره) ادامه داد: افرادی که قصد همکاری دارند می‌توانند وارد سایت همسفره شوند. در حقیقت در آنجا قسمتی تعبیه شده است که شبیه درگاه اینترنتی بانک‌هاست و افراد با ورود  به سایت شماره رمزی را دریافت و وارد سیستم  وپس از آن نیز وارد  مرحله پرداخت نقدی می‌شوند.

وی در ادامه اظهار کرد: در ابتدای دهه هشتاد در بررسی‌های اولیه‌ای که از وضعیت پایش کودکان زیر شش سال در واحدهای تابعه وزارت بهداشت از جمله خانه‌های بهداشت و مراکز بهداشت در مناطق دور افتاده در کل کشور توسط وزارت بهداشت صورت گرفت، مشخص شد افراد زیر شش سال از نظر تغذیه در وضعیت مطلوبی نیستند و به دلیل اینکه عارضه سوء تغذیه ممکن است معضلات بسیاری را برای کشور رقم بزند، بر آن شدیم که فکری کنیم.  در حقیقت  مشکل سوء تغذیه مقطعی و موضعی نیست که هر زمان در صورت ایجاد موقعیت رفع شود و این امر باید حتما در زمان خودش انجام شود.

رحیمی ادامه داد: رشد بستر مغزی فرد، در سنین زیر شش سال است که اگر این بستر مناسب نباشد در آینده فرد دچار مشکل خواهد شد. بنابراین بایستی در این شش سال سوء تغذیه رفع شود تا بستر مغزی فرد نیز رشد مناسبی داشته باشد. بنابراین این امر باعث شد تا وزارت بهداشت با همکاری وزارت رفاه و کمیته امداد سبد غذایی را برای این افراد تعریف کند و در اختیار خانواده‌ها قرار دهد. در حقیقت سیاستگذار اصلی وزارت بهداشت است و ما نیز تحویل دهنده هستیم.

مدیرکل درمان و امور بیمه کمیته امداد امام خمینی (ره) تصریح کرد:  با مراجعه افراد به مراکز بهداشت و پایش آنان از لحاظ قد، وزن، دور سر، در صورت لزوم به کمیته امداد معرفی شوند. کمیته امداد نیز از نظر معیشتی آنان را بررسی کرده و اگر از نظر اقتصادی فرد در وضعیت مناسبی نباشد آن را در لیست کمک‌های خود قرار می‌دهد.

وی همچنین به آمارهای ارائه شده توسط وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: بر اساس آمارها 135 هزار نفر به کمیته امداد معرفی شدند که این افراد دچار سوء تغذیه هستند، البته آمارهای ضد و نقیضی وجود دارد اما نکته اصلی این است که تمامی افرادی که دچار سوء تغذیه هستند لزوما محروم نیستند و ممکن است به علت ناآگاهی یا کمبود اطلاعات علمی باشد. به همین خاطر افرادی که به کمیته امداد معرفی می‌شوند محروم هستند و این تعداد حدود 130 هزار نفر هستند.

رحیمی با بیان اینکه این طرح در کل کشور جاری است و استانی مجزا نشده است اگرچه در بعضی از استان‌ها شدت بیشتری دارد اظهار کرد: برای مثال استان سیستان و بلوچستان دچار فقر غذایی بیشتری است. همچنین پایش‌ها در مراحل اولیه در هفت استان محروم عملیاتی شد اما در پایش‌های بعد مشخص شد که موضوع سوء تغذیه مربوط به کل کشور است به همین دلیل این طرح در کشور جاری شده است.

مدیرکل درمان و امور بیمه کمیته امداد امام خمینی (ره) با بیان اینکه سبد غذایی یکسان و ممکن است بسته به موقعیت استان نوع آن متفاوت باشد گفت: تمامی افراد یعنی کودکان زیر 6سال و خانواده‌هایشان نیز تحت پوشش کمیته هستند و کمک‌هایی نظیر مسکن، مستمری و درمانی به آنها داده می‌شود ولی لزوما تمامی کسانی که به آنها پرداختی صورت می‌گیرد تحت پوشش کمیته نیستند و شاید از نظر معیشتی دچار فقر باشند اما تحت پوشش کمیته نباشند.

وی با بیان آنکه به حدود 90 هزارنفر تحت پوشش کمیته امداد سبد غذایی تعلق می گیرد گفت:  15 هزار نفر از آنها کشاورز، 42 هزار نفر کارگر هستند و حدود 2000 نفر نیز کارمند هستند،گفت:با توجه به اینکه وزارت بهداشت در اقصی نقاط کشور کار تحسین برانگیزی به نام خانه بهداشت انجام داده است با مراجعه به این خانه‌ها  سوء تغذیه افراد مشخص می‌شود.

وی در پایان اضافه کرد: خیرین می‌توانند یا از طریق سایت همسفره و یا از طریق سامانه #2222*724* کمک‌های خود را انجام دهند.
 

انتهاي پيام/