اوقات شرعی بیرجند

جذب خبرنگار افتخاری
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
طنین یاس
دفتر اموربانوان استانداری
تولید ایرانی
نشر خبر
کد مطلب: 25325  |  
تاریخ انتشار : 1. شهريور 1396 - 12:16
طبق نظرسنجی‌های انجام‌گرفته، مطالبات فرهنگی اهمیت بسیاری دارد و جامعه ما و به‌ویژه زنان خواهان آگاهی و اطلاعات بیشتر در زمینه حقوق خود هستند. همچنین در این نظرسنجی مشخص شد که به دلیل جمعیت بالای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی جویای کار، مطالبه دیگر زنان ایجاد اشتغال است. خوشبختانه در سالی که رهبر معظم انقلاب با نام اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نام‌گذاری کردند، کمک به توان‌افزایی زنان برای اشتغال را مدنظر قرار می‌دهیم و با همکاری دستگاه‌های مختلف پیگیر این موضوع هستیم.

به گزارش زنان شرقی ، به نقل از مهرخانه،معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده گفت: من برنامه خود را با عنوان "زنان، خانواده و توسعه پایدار" ارایه دادم. یکی از مهم‌ترین رویکردهای ما ارتقای کارآیی ساختارهای مرتبط با پیشبرد وضعیت زنان است. متأسفانه معاونت امور زنان و خانواده از ساختار لازم برای پاسخ‌گویی به مسؤولیت‌های خود برخوردار نیست. پیشنهادهایی در این زمینه ارایه شده که این پیشنهادها را بررسی می‌کنیم.

نشست خبری معصومه ابتکار؛ معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده صبح امروز با حضور اهالی رسانه در محل معاونت امور زنان و خانواده برگزار شد.

دو مطالبه جامعه زنان/ کمک به توان‌افزایی زنان برای اشتغال را مدنظر قرار می‌دهیم
در ابتدای این نشست، ابتکار طی سخنانی گفت: طبق نظرسنجی‌های انجام‌گرفته، مطالبات فرهنگی اهمیت بسیاری دارد و جامعه ما و به‌ویژه زنان خواهان آگاهی و اطلاعات بیشتر در زمینه حقوق خود هستند. همچنین در این نظرسنجی مشخص شد که به دلیل جمعیت بالای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی جویای کار، مطالبه دیگر زنان ایجاد اشتغال است. خوشبختانه در سالی که رهبر معظم انقلاب با نام اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نام‌گذاری کردند، کمک به توان‌افزایی زنان برای اشتغال را مدنظر قرار می‌دهیم و با همکاری دستگاه‌های مختلف پیگیر این موضوع هستیم.

برنامه خود را با عنوان "زنان، خانواده و توسعه پایدار" ارایه دادم
معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده خاطرنشان کرد: من برنامه خود را با عنوان "زنان، خانواده و توسعه پایدار" ارایه دادم. یکی از مهم‌ترین رویکردهای ما ارتقای کارآیی ساختارهای مرتبط با پیشبرد وضعیت زنان است. متأسفانه معاونت امور زنان و خانواده از ساختار لازم برای پاسخگویی به مسؤولیت‌های خود برخوردار نیست. پیشنهادهایی در این زمینه ارایه شده که این پیشنهادها را بررسی می‌کنیم.

لینک دریافت پیشنهادات بر روی پورتال معاونت زنان تا یک ماه باز است
ابتکار بیان داشت: مسأله مهم دیگر در این حوزه، بعد فرابخشی و جلب مشارکت مردم است تا بتوانیم خدمات مربوط به زنان و خانواده را ارایه دهیم. در این راستا از سازمان‌های مردم‌نهاد، بخش خصوصی، دانشگاهیان، هنرمندان، ورزشکاران و سایر اقشار دعوت به مشارکت می‌کنیم. لینکی به منظور دریافت پیشنهادات بر روی پورتال معاونت قرار می‌گیرد که حداکثر تا یک ماه باز است.

برنامه‌ها منطبق با سیاست‌های ابلاغی خانواده، برنامه ششم و خط‌مشی دولت دوازدهم خواهد بود
او با اشاره به وضعیت معاونت امور زنان و خانواده در خصوص دیده‌بانی وضعیت زنان اظهار داشت: باید شاخص‌های لازم را معرفی می‌کنیم. ما با مرکز آمار ایران همکاری‌هایی خواهیم داشت و شاخص‌هایی که تعیین می‌شود حتماً با توجه به سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در زمینه خانواده و سیاست‌های مندرج در برنامه ششم توسعه خواهد بود. شاخص‌هایی مانند تاب‌آوری اجتماعی و خانواده شکوفا یا شکوفایی خانواده در دستورکار است. این برنامه‌ها در انطباق با خط‌مشی دولت دوازدهم ارایه می‌شود.

مکاتبه با وزرا به منظور اعلام تعداد مدیران زن وزارت‌خانه‌ها
معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده در خصوص همکاری سایر دستگاه‌ها در حوزه زنان و خانواده گفت: همان‌طور که می‌دانیم برنامه‌های این حوزه فرابخشی است. من دیروز مکاتباتی با وزرا و دستگاه‌های مختلف داشتم و اولین درخواستم در خصوص اعلام تعداد مدیران زن مجموعه‌شان بود. براساس مصوبه شورای عالی اداری تا پایان برنامه ششم توسعه باید 30 درصد از مناصب مدیریتی در اختیار زنان قرار گیرد که در این زمینه حتماً باید شایستگی را مدنظر قرار دهیم. در سازمان حفاظت از محیط زیست الگوی خوبی در این زمینه داشتیم؛ به‌گونه‌ای که هم‌اکنون 40 درصد از کارکنان سازمان زن هستند و 2 معاون، 2 مشاور و 8 مدیرکل من در سازمان از میان زنان انتخاب شدند. در دولت یازدهم در سازمان محیط‌زیست 25 تا 30 درصد از مناصب مدیریتی را برای زنان در نظر گرفتیم.

اهمیت پیوست‌های ارزیابی وضعیت زنان و خانواده در پروژه‌ها
ابتکار در رابطه با تقویت نهاد خانواده اظهار داشت: شاخص خانواده پویا و سالم را مدنظر داریم. ستاد ملی زن و خانواده نیز یکی از ساختارهایی است که در این دوره تلاش می‌کنیم کار خود را پیش ببرد. پیوست‌های ارزیابی وضعیت زنان و خانواده نیز اهمیت دارد. در پروژه‌های عمرانی باید این پیوست‌های ارزیابی در نظر گرفته شود تا بتوانیم قبل از اجرایی شدن این پروژه‌ها آثار و تبعات آن‌ها را بر حوزه زنان و خانواده ارزیابی کنیم.

منشور حقوق شهروندی را برای زنان دنبال می‌کنیم
او با اشاره به ضرورت افزایش سطح مشارکت عمومی دختران و توسعه سرمایه اجتماعی بیان داشت: این مسأله یک جریان‌سازی اجتماعی را می‌طلبد و این ظرفیت هم‌اکنون در جامعه ما وجود دارد. ما در این خصوص مذاکراتی با وزیر آموزش و پرورش داشتیم. همچنین، حتماً با کمک خانم مولاوردی، منشور حقوق شهروندی را برای زنان دنبال می‌کنیم. در خصوص توان‌افزایی و آموزش‌های لازم نیز لوایح، طرح‌ها و پیشنهادهایی ارایه شده بود که همکاری‌های خوبی در این رابطه با نمایندگان مجلس و به‌ویژه فراکسیون امور زنان و خانواده خواهیم داشت. استمرار در اصلاح نظام حقوقی و قضایی بسیار مهم است و در این زمینه یکی از موارد مهم، لایحه تأمین امنیت زنان در برابر خشونت است که حتماً باید پیگیری شود.

ضرورت توجه به دختربچه‌ها در برنامه‌ها
معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده خاطرنشان کرد: ارتقای سلامت و بهداشت روانی زنان و دختران و خانواده از دیگر مسایل مهمی است که همکاری با وزارت بهداشت را می‌طلبد و باید شاخص‌های این موضوع را در نظر بگیریم. همچنین، بند ویژه دختربچه‌ها را در برنامه دیدم. با توجه به آسیب‌های موجود توجه ویژه به آن‌ها باید مدنظر قرار گیرد و به آموزش، ورزش و تفریح آن‌ها دقت شود تا سلامت روحی و تعادل این قشر تأمین شود.

استفاده از ظرفیت‌های IT برای توان‌افزایی زنان/ توجه به نقش زنان در حفاظت از محیط‌زیست
ابتکار در خصوص اهمیت نقش IT در اقدامات معاونت عنوان داشت: یکی از رویکردهای ما استفاده از IT خواهد بود و از همه ظرفیت‌های IT و پورتال به منظور آموزش و توان‌افزایی زنان در جوامع شهری و روستایی استفاده خواهیم کرد. به دلیل نقش بسیار مهم زنان در حفاظت از محیط‌زیست، توان‌افزایی زنان و دختران در این زمینه بسیار اهمیت دارد و همکاری‌هایی را با سازمان حفاظت از محیط‌زیست خواهیم داشت. توانمندسازی اقتصادی زنان، افزایش فرصت‌های عادلانه اشتغال و کارآفرینی نیز از دیگر محورهای برنامه‌های ماست. ساختار نظام جامع رفاه و تأمین اجتماعی و توان‌افزایی زنان آسیب‌دیده را نیز پیگیری می‌کنیم.

او بیان داشت: یکی از مسایل بسیار مهم ارتقای سطح مشارکت سیاسی و مدیریتی زنان است تا بتوانیم نسبت حضور زنان در مجلس در انتخابات آتی را 30 درصد داشته باشیم و سهم زنان در مجلس ارتقا یابد.

همکاری‌های بین‌المللی یکی از رویکردهای معاونت است
معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده یکی دیگر از رویکردهای معاونت را همکاری‌های بین‌المللی دانست و گفت: همکاری‌های بین‌المللی برای ما اهمیت زیادی دارد و می‌توانیم به‌عنوان الگو دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران را به دنیا معرفی کنیم و با کشورهای منطقه و سایر کشورهای دنیا همکاری و تبادل تجربه داشته باشیم. نقش زنان در دیپلماسی، صلح و امنیت بسیار مهم است و به گفته برخی، دنیا نیاز به روح مادرانه دارد و ما تلاش داریم این نقش زنان را پررنگ‌تر کنیم.

پیشنهادات همه گروه‌ها و طیف‌های سیاسی را می‌شنویم
ابتکار خاطرنشان کرد: نگاه ما در این دوره ملی خواهد بود و پیشنهادات همه گروه‌ها و طیف‌های سیاسی را می‌شنویم. همچنین همه اقوام و حفظ هویت ملی و دینی آن‌ها و الگوی اسلامی و ایرانی برای ما بسیار مهم است. بحث اقلیت‌های هم برایمان بسیار مهم خواهد بود. رویکرد ما با توجه به خواست و انتخاب مردم است زیرا نظر و خواست مردم منجر به انتخاب آقای روحانی شد.

به گزارش مهرخانه، در ادامه این نشست، اهالی رسانه سؤالات خود را مطرح کرد و ابتکار به همراه اشرف گرامی‌زادگان، معاون حقوقی معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده و اطهره نژادی، معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی این معاونت پاسخگوی سؤالات بودند.

حضور 30 درصدی زنان در مناصب مدیریتی را رصد خواهیم کرد
ابتکار در پاسخ به سؤالی مبنی بر میزان عملیاتی‌بودن تحقق حضور 30 درصدی زنان در مناصب مدیریتی گفت: در دولت یازدهم در وزارت‌خانه‌هایی مانند وزارت نفت و آموزش و پرورش و سازمان محیط‌زیست زنانی را در سطح معاونت داشتیم. اما این اتفاق باید با برنامه‌ریزی درست محقق شود. در این دوره از مردان هم در معاونت استفاده خواهیم کرد چون تعادل جنسیتی اهمیت دارد. باید برنامه‌ریزی کنیم تا زنان تدریجاً به مناصب بالاتر برسند. زنان بسیاری از اوقات دیدگاه‌های مکملی دارند و همچنین از زاویه دیگری به موضوعات نگاه می‌کنند که این نگاه برای حل مسایل لازم است. هم‌اکنون حدود 50 درصد از مخاطبان وزارت بهداشت؛ زن هستند همچنین، حدود 27 درصد از اساتید دانشگاه زنان هستند؛ حال چرا آن‌ها نباید در تصمیم‌سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌ها به‌صورت متعادل حضور داشته باشند؟ این رویکرد تبدیل به بخشنامه شورای عالی اداری و ابلاغ شده است و ما این مسأله را رصد خواهیم کرد.

نگاه ما تعاملی است و رویه گفت‌وگوی ملی را دنبال می‌کنیم
سؤال دیگری که از ابتکار شد این بود که معاونت امور زنان و خانواده چه برنامه‌ای برای مقابله با هجمه‌ها و پیگیری گفت‌وگوی ملی دارد و با نهادهای موازی معاونت زنان مانند شورای فرهنگی و اجتماعی زنان چگونه برخورد خواهد کرد؟ معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده در پاسخ بیان داشت: ما رویه گفت‌وگوی ملی را دنبال می‌کنیم و از همه منتقدان دعوت می‌کنیم تا نظرات و پیشنهادات خود را ارایه دهند و از انتقادات استقبال خواهیم کرد. اما سیاست ما در قالب برنامه‌های دولت دوازدهم و در جهت رویکرد اعتدال است. با وجود تمام هجمه‌ها، نگاه ما تعاملی است. ما جامعه متکثری به لحاظ سیاسی، قومیتی و فرهنگی داریم و در این جامعه باید برای نهادینه‌سازی گفت‌وگو تلاش کنیم. در ارتباط با نهادهای دیگر هم رویکرد ما تعاملی خواهد بود و معاونت برنامه‌های خود را در قالب ظرفیت‌های قانونی پیگیری می‌کند.

از تمام ظرفیت‌ها برای توان‌افزایی اجتماعی، اقتصادی و حقوقی زنان سرپرست خانوار استفاده می‌کنیم
او در خصوص برنامه‌هایی که برای زنان سرپرست خانوار دارد، اظهار داشت: در دوره قبل برای زنان سرپرست خانوار برنامه‌های خوبی اجرا شد. دستگاه‌های دیگری هم در این زمینه فعالیت می‌کنند. همچنین مؤسسه‌های غیردولتی و خیریه نیز در این زمینه فعال هستند که ظرفیت و سرمایه اجتماعی بسیار خوبی است. توان‌افزایی اجتماعی، اقتصادی و حقوقی این زنان بسیار مهم است و ما از تمام ظرفیت‌های موجود استفاده می‌کنیم تا آسیب‌های بیشتری متوجه آن‌ها نشود. در این دوره تنها با تشکل‌های زنان کار نمی‌کنیم بلکه تلاش ما بر همکاری با همه تشکل‌هاست تا در این خصوص هم‌افزایی ایجاد کنیم.

وظیفه دولت برای تأمین اعتبار اجرای قانون افزایش مرخصی زایمان
اشرف گرامی‌زادگان نیز در پاسخ به سؤالی مبنی بر چگونگی پیگیری قانون مرخصی زایمان گفت: طبق قانون، مدت مرخصی زایمان زنان شاغل 9 ماه تعیین شد اما چون این قانون الزام‌آور نبود بسیاری از دستگاه‌ها به دلیل نداشتن اعتبار این قانون را اجرا نکردند. پیگیری‌های معاونت امور زنان و خانواده نیز در دولت قبل برای اجرایی‌شدن این قانون به جایی نرسید. این مسأله همچنان در دستورکار قرار دارد و باید در برنامه خانم ابتکار در این راستا اقدام کنیم. در برنامه‌ آقای روحانی خط‌مشی دولت دوازدهم در حوزه‌های مختلف آمده و چالش‌های حوزه زنان و خانواده نیز ذکر شده است که یکی از آن‌ها پیگیری قانون افزایش مرخصی زایمان است. در این برنامه به رفع مشکلات اجرایی و اعتباری قانون افزایش مرخصی زایمان اشاره شده و وظیفه معاونت، پیگیری آن است. دولت باید مشکلات تأمین اعتبار اجرای قانون را حل کند و در بودجه نیز این مسأله را پیش‌بینی کند. همچنین، در قانون دو هفته مرخصی برای مردان در نظر گرفته شده بود تا بعد از زایمان همسرشان به او کمک کنند اما به دلیل کمبود اعتبار این مدت در برنامه ششم توسعه به 3 روز تبدیل شد. اما به نظر ما این مدت زمان کافی نیست و امیدوارم خانم ابتکار به این نقطه برسد که بتوانیم این زمان را افزایش دهیم.

با کشورهای همسایه تعاملاتی خواهیم داشت
سؤال دیگری که از ابتکار شد در خصوص جزئیات همکاری‌های بین‌المللی معاونت امور زنان و خانواده و گسترش روابط با کشورهای منطقه بود. او در این خصوص اظهار داشت: در گذشته تفاهم‌نامه‌هایی با کشورهایی مانند ژاپن برای بسط روابط به منظور ارایه آموزش‌ها و انتقال تجربیات مشترک وجود داشته، که قرار است ادامه یابد. پیگیر اجرایی‌شدن این تفاهم‌نامه‌ها و انعقاد تفاهم‌نامه‌های جدید هستیم. با کشورهای همسایه نیز تعاملاتی خواهیم داشت. این کشورها به دلیل جنگ و خشونت و تروریسم آسیب‌های زیادی دارند که بخشی از این آسیب‌ها نیز وارد کشور ما شده است. ما در ایران در زمینه ایثارگران و خانواده‌های شهدا تجربیات موفقی داریم که این کشورها علاقه‌مند به دریافت این تجربیات هستند. جنگ و مهاجرت، بیشتر زنان و کودکان را متأثر می‌کند و ما تجربیاتی داریم که تا حدودی توانستیم این مسایل را مدیریت کنیم و موفق باشیم. می‌توانیم تجربیات خود را در این زمینه‌ به این کشورها انتقال دهیم. در بحث اشتغال، کارآفرینی و فعالیت سمن‌ها نیز می‌توانیم با سازمان‌های بین‌المللی تبادل تجربه داشته باشیم.

برنامه‌های دولت قبل را ادامه می‌دهیم/ در زمینه مبارزه با خشونت باید به مردان هم آموزش داده شود
خبرنگاری نیز در رابطه با ادامه برنامه‌های معاونت امور زنان دولت یازدهم مانند عدالت جنسیتی، خشونت، کمپین‌های زنان آسیب‌دیده و زندانی و ورود زنان به ورزشگاه‌ها از ابتکار سؤال کرد. معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده در پاسخ گفت: حتماً برنامه‌هایی که از دولت قبل آغاز شده را ادامه خواهیم داد که برخی از این برنامه‌ها مانند کمپین زنان زندانی به ثمر رسید. گروه‌های زنان آسیب‌دیده نیز مدنظر ما هستند. در حوزه مبارزه با خشونت هم لایحه تأمین امنیت زنان در برابر خشونت را پیگیری می‌کنیم و می‌توانیم با تشکل‌ها در این زمینه کار کنیم. لازم به ذکر است که در این حوزه طرح تاب‌آوری اجتماعی در دوره قبل اجرا شد که بسیاری از آسیب‌ها در قالب این طرح قابل شناسایی و قابل حل است. حتماً روی موضوع خشونت خانگی، خشونت در محل کار و... تلاش می‌کنیم و موضوع دیده‌بانی بسیار برایمان اهمیت دارد. مهم‌ترین مسأله در این زمینه پیشگیری است. در این راستا باید آموزش‌های لازم به زنان و حتی مردان داده شود. مردان نیز باید در این مسأله مشارکت کنند و جدا کردن اقشار مختلف جامعه در این حوزه‌ها درست نیست.

با حداقل تقابل و حداکثر تعامل برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها تلاش می‌کنیم
او افزود: در بحث ورود زنان به ورزشگاه‌ها هم با حداقل تقابل و حداکثر تعامل تلاش خود را می‌کنیم. در ابتدای انقلاب بسیاری از مباحث در حوزه زنان تابو بود اما با همکاری دستگاه‌های مختلف و علما شرایط بسیار متفاوت شده است و می‌توان موضوعات مختلف را پیگیری کرد. این پیشرفت‌ها با تعامل به‌وجود آمده است. اگر با استدلال‌های حقوقی، فقهی و شرعی و رویکرد تعاملی پیش برویم بسیاری از این مسایل قابل حل است.

تا پایان شهریور ماه نقشه تاب‌آوری اجتماعی را خواهیم داشت
به گزارش مهرخانه، در ادامه، نژادی در خصوص طرح تاب‌آوری اجتماعی اظهار داشت: این طرح 2 سال پیش آغاز شد و با توجه به بررسی‌ها و نتایج اطلس وضعیت زنان به این نتیجه رسیدیم که باید برای مسایل زنان فارغ از نگاه جغرافیایی به‌صورت ملی کار کنیم. جامعه نیاز به افراد تاب‌آور دارد و داشتن برنامه‌های مشارکت اجتماعی در این خصوص ضروری به نظر می‌رسد. این طرح در سال 94 در 14 استان به‌صورت پایلوت و در سال 95 در همه استان‌ها اجرا شد. به منظور آموزش، تسهیل‌گران وارد جوامع محلی می‌شدند و با کمک مردم، مسایل جامعه را شناسایی و راه‌حل‌هایی را پیشنهاد می‌دهند. تا پایان شهریور ماه نقشه تاب‌آوری اجتماعی را خواهیم داشت.

سرنوشت لوایح و طرح‌های مبارزه با خشونت علیه زنان
گرامی‌زادگان نیز در خصوص طرح‌ها و لوایح مربوط به خشونت بیان داشت: 3 سال روی لایحه تأمین امنیت زنان در برابر خشونت در معاونت امور زنان و خانواده کار شد، تمام مراحل تخصصی را طی کرد و در کمیسیون هیأت دولت مورد موافقت قرار گرفت. این لایحه به معاونت حقوقی قوه قضائیه ارجاع شده است. سند تأمین امنیت زنان و کودکان در روابط اجتماعی نیز در دولت بررسی شده و به معاونت امور زنان و خانواده برگشته و مقرر شده در اولین جلسه ستاد ملی زن و خانواده مورد بررسی قرار گیرد.

به‌زودی نشست مشترک تخصصی با فراکسیون زنان مجلس خواهیم داشت
ابتکار نیز در پاسخ به سؤالی مبنی بر پیگیری تصویب لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان و ممنوعیت ازدواج کودکان زیر 13 سال اظهار داشت: در این زمینه همکاری‌های جدی با مجلس خواهیم داشت و با همکاری حقوق‌دانان و استفاده از تجربیات گذشته و تجربیات کشورهای دیگر پیگیر این موضوع هستیم. به‌زودی نشست مشترک تخصصی با فراکسیون زنان مجلس خواهیم داشت تا راهکارهایی برای به ثمر رسیدن این مسایل پیدا کنیم.

سؤال دیگری که از ابتکار شد در رابطه با برنامه‌های معاونت برای ارایه آموزش‌های نوآورانه برای تعالیم اسلامی بود. معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده در این خصوص گفت: بخشی از مسایل فرهنگی در دوره نوجوانی و جوانی شکل می‌گیرد. ما باید در آموزش و پرورش و جامعه فضا را برای پرسش‌گری جوانان باز کنیم. باید زمینه را برای پرسش و پاسخ فراهم کنیم و اجازه طرح مشکلات داده شود. به دلیل رویکردهایی که تاکنون وجود داشته شاید جوانان حس می‌کردند به خواسته‌ها و مطالباتشان پاسخ داده نمی‌شود. باید با استفاده از تعالیم دینی حق پرسش‌گری و انتخاب جوانان را محترم بدانیم. پورتال معاونت امور زنان و خانواده در این زمینه ظرفیت خوبی دارد و آماده همکاری با رسانه‌های مختلف برای طراحی برنامه‌های جذاب و مشارکت‌جویانه برای جوانان هستیم.

استفاده از امکانات شهرداری و شورای شهر برای کاهش معضلات دختران خیابانی
او در خصوص برنامه‌های معاونت برای دختران خیابانی نیز بیان داشت: معاونت با همکاری دستگاه‌های مرتبط که نقش امدادی دارند باید در این زمینه فعالیت کند. همچنین، باید با شوراهای شهر و شهرداری‌ها همکاری داشته باشیم چون در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی امکانات خوبی دارند و می‌توانند کمک کنند. امدادرسانی به‌موقع نیز اهمیت زیادی دارد تا این آسیب عمیق‌تر نشود.

ضرورت توجه به روش‌های جایگزین حبس برای زنان
معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده در رابطه با مهدکودک در جوار زندان‌ها خاطرنشان کرد: مهدکودک‌های نزدیک زندان می‌توانند بسیار مؤثر باشند چون ارتباط کودک با مادر بسیار مهم است. این مهدها باید تحت نظارت باشد و پیشنهاد می‌کنیم که سمن‌ها هم در این زمینه نقش‌آفرینی قوی‌تری داشته باشند. در بسیاری از کشورهای دنیا روش‌های جایگزین حبس وجود دارد تا فرزند در کنار فرزند و خانواده‌اش باشد؛ به‌ویژه در مورد زنانی که جرایم سنگینی انجام نداده‌اند و فرزند دارند، باید به روش‌های جایگزین حبس فکر کنیم.

حذف واژه طلاق از شناسنامه زنان مطلقه نتایج خوبی نخواهد داشت
یکی از سؤالات به موضع معاونت امور زنان و خانواده در رابطه با حذف واژه طلاق از شناسنامه زنان مطلقه اختصاص داشت. گرامی‌زادگان در این زمینه گفت: طبق قانون، ازدواج و طلاق باید در سند ازدواج درج شود. اما پیشنهادی که به تازگی مطرح شده است، با مناسبات اجتماعی ما ناهماهنگ به نظر آمده و موافقان و مخالفانی دارد. ما در این زمینه بررسی‌های لازم را انجام می‌دهیم اما به نظر من به‌عنوان یک حقوق‌دان حذف واژه طلاق از شناسنامه زنان مطلقه نتایج خوبی برای فرهنگ و جامعه ایرانی نخواهد داشت.

ابتکار نیز در این رابطه اظهار داشت: باید بیشتر روی این موضوع کار شود و نظر صاحب‌نظران و حقوق‌دانان لازم است تا به جمع‌بندی خوبی برسیم.

فعالیت‌های سامانه ثبت‌نام زنان موفق و توانمند
سؤال دیگری که از ابتکار شد در خصوص پیگیری طرح معاونت زنان دولت یازدهم در خصوص سامانه ثبت‌نام زنان موفق و توانمند بود. او در پاسخ گفت: در دوره قبل بانک اطلاعات بسیار خوبی در این زمینه به‌دست آمد و ما هم حتماً این موضوع را پیگیری می‌کنیم. ما از زنان و مردانی که در حوزه‌های مرتبط با زنان و خانواده فعالیت کرده‌اند دعوت می‌کنیم تا بتوانیم آن‌ها را شناسایی و به تناسب فعالیت‌هایشان به موقعیت‌های مختلف معرفی کنیم.

نژادی نیز در این خصوص اظهار داشت: برای تجمیع اطلاعات زنان توانمند کشور زیرساخت‌های لازم در پورتال معاونت ایجاد شد تا زنان بتوانند اطلاعات خود را وارد کنند. در این راستا 300 هزار رکورد اطلاعات وارد این بانک اطلاعاتی شده است. در مواردی که معاونت نیاز به هم‌فکری داشته باشد این اطلاعات به ما کمک می‌کند که بتوانیم از مشورت صاحب‌نظران استفاده کنیم. همچنین، وقتی از ما برای مشاوره‌های مختلف درخواست کردند یا نهادهای مختلف نیاز به همکاری با افراد متخصص داشتند این زنان را معرفی کنیم.

 

 

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.