اوقات شرعی بیرجند

جذب خبرنگار افتخاری
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
طنین یاس
دفتر اموربانوان استانداری
تولید ایرانی
نشر خبر
کد مطلب: 25321  |  
تاریخ انتشار : 31. مرداد 1396 - 9:43
روستای چهار فرسخ در بخش مرکزی نهبندان از امر داشتن مسجد مستثنی نبوده است و طبق تحقیقات میدانی، اهالی اقرار به و جود 5 مسجد در این روستا کرده‌اند.

به گزارش زنان شرقی ، به نقل از نهبندان خبر، روز جهانی مسجد یک روز مناسبتی در تقویم جمهوری اسلامی ایران است. سی و یکم مردادماه برابر با 21 آگوست روز جهانی مسجد نامگذاری شده است.

 
مسجد مکانی خاص در اسلام برای عبادت خدا که ممکن است ساختمان یا زمین باشد، از مسجد غالبا برای عبادت جمعی و فعالیت های دینی گروهی استفاده می شود و مهمترین عبادتی که در آن به جا می آورند نماز جماعت است.
 
مسجد جز این، کارکردهای اجتماعی، سیاسی، آموزشی و قضایی برای مسلمانان داشته که برخی از این کارکردها تاکنون باقی مانده است. مساجد در ایران نقش مهمی در پیروزی انقلاب اسلامی سال 1357 ایفا کردند.
 
روستای چهارفرسخ در بخش مرکزی شهرستان نهبندان استان خراسان جنوبی از امر داشتن مسجد مستثنی نبوده است و طبق تحقیقات میدانی، اهالی اقرار به و جود 5 مسجد در این روستا کرده‌اند.
 
اولین مسجد خانه‌ای شخصی با بیش از 300 سال قدمت که هنوز آثار قابل مشاهده از آن برجاست، در این منزل اتاقی به نام مسجد بنا شده که هر کدام از اولاد خانواده در آن نماز می‌گذاردند. شب‌های جمعه بشقاب خرمایی به هر یک از نماز گزاران هدیه داده می شد و هدف بزرگان فامیل از این کار ترویج و اهمیت اقامه نماز به فرزندان این خانواده بوده است که متاسفانه این مسجد در حال مخروب شدن می باشد و از آن ورثه ملاعلی چهارفرسخ است.
 
دومین مسجد که به مسجد کبله مدعباس مشهور است مقابل مسجد جامع چهارفرسخ قرار دارد که آن نیز اتاقی به نام مسجد، که هر زمان درِ مسجد جامع بسته بود مومنین برای انجام فریضه الهی به این مکان رفته و نماز می گذاردند.
 
سومین مسجد نیز که در جنب قنات سرآب پایین وجود داشته که مردم بعد از تطهیر در آب قنات جهت اقامه نماز صبح در همان اتاق فریضه الهی را به جای آورده و هدف از ساخت این اتاق مسجد به دلیل مسافت قنات تا منازل روستا بوده که مبادا نماز قضا گردد، آثاری از این مسجد برجا نمانده است.
 
چهارمین مسجد، مسجد جامع چهارفرسخ با نمایی تاریخی و قدمتی چندین ساله که پیش از تاسیس مسجد جدید پذیرای مومنین چهارفرسخی و محلی برای اجرای مراسمات و مناسبت های دینی و مذهبی مردم روستا بوده است و به دلیل بافت قدیمی مسجد  همه ساله مورد بازدید علاقه مندان و گردشگران قرار می گیرد.
 
پنجمین مسجد، مسجد فاطمه الزهرا(س) که از ساخت آن بیش از ده سال می گذرد و مکانی برای برگزاری نماز جماعت و سایر برنامه های دینی، مذهبی و فرهنگی مردمان چهارفرسخ است.
 
 
انتهای پیام/