اوقات شرعی بیرجند

جذب خبرنگار افتخاری
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
طنین یاس
دفتر اموربانوان استانداری
تولید ایرانی
نشر خبر
کد مطلب: 24823  |  
تاریخ انتشار : 31. فروردين 1396 - 9:32
ناهید محمدزاده با ارائه مقاله «زن مجاهد مسلمان ایرانی، معلم ثانی زنان جهان» به نخستین مسابقه مقاله نویسی«لشکر فرشتگان» که به همت سازمان بسیج جامعه زنان کشور برگزار شد، توانست رتبه نخست این مسابقه را کسب کند.

به گزارش زنان شرقی ،  به نقل از «بسیج زنان کشور» زهرا باقری؛ مقام معظم رهبری در پیامی که به کنگره هفت هزار زن شهید کشور در بهمن ماه سال 91 صادر کردند، از زن ایرانی به عنوان «زن مسلمان ایرانی، الگوی سوم زن، نه شرقی نه غربی» یاد کردند و فرمودند «زن مجاهد مسلمان ایرانی، معلم ثانی برای زنان جهان» است، در این راستا سازمان بسیج جامعه زنان کشور مسابقه مقاله نویسی "لشگری از فرشتگان"  را برگزار نمود تا با تبیین منویات رهبری، به مقام و جایگاه زن در اسلام و انقلاب بپردازد.

ناهید محمدزاده، وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی تهران و نیلوفر محمدزاده دکترای تخصصی مدیریت اطلاعات سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران، با ارائه مقاله «زن مجاهد مسلمان ایرانی» معلم ثانی زنان جهان» توانستند رتبه اول این مسابقه را به خود اختصاص دهند.

در چکیده این مقاله آمده است: در عصر ارتباطات  و فناوری های نوین بسیاری از برنامه ریزان و سیاستمداران دریافته اند برای دستیابی به توسعه پایدار، تعالی، سعادت و پیشرفت جوامع دولتمردان ناگزیر از حل مشکلات و معضلات مربوط به عملی برآنند ضمن بهره مندی کامل از این نیروی عظیم انسانی آنان را با اهداف و منافع خود همراه و همگام سازند.

در این میان تبیین، بررسی سطوح مشارکت، علل نحوه و چگونگی اقدامات و حرکت های عظیم سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و... الگوبرداری از زن مسلمان ایرانی به عنوان الگوی ثانی برای زنان جهان بویژه دیگر زنان مسلمان حائز اهمیت می باشد زیرا زن مجاهد مسلمان ایرانی باخودآگاهی و بهره مندی از تمامی استعدادها، ظرفیت ها و توانائیهای خود ضمن التزام به آموزه های دینی و فضایل اخلاقی، تاسی از الگوهای برتر اسلامی و تکیه بر هویت الهی –انسانی و برخورداری از مواهب الهی موجب حرکت های عظیم انسانی و تحقق آرمان های مقدس امام راحل(ره) و اهداف کلان شریعت و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران گردیده است.

زنان مجاهد مسلمان ایرانی با حضور فعال، مستمر و درخشان خود در عرصه های مختلف حماسه ها آفریدند و حتی در بسیاری از موارد پیش رو بوده و گوی سبقت را از مردان ربوده اند.

محمدزاده در ادامه به بیان تاریخچه این بحث می پردازد و می نویسد: با ملاحظه و بررسی آثار و کتب مرتبط در حوزه زنان بویژه آثار قبل از انقلاب شکوهمند اسلامی در مییابیم آثاری که در این باره به رشته تحریر درآمده اکثرا در مقام توصیف بوده و آنچنانکه بایسته و شایسته جایگاه و شان زن مسلمان ایرانی است نتواسنتند نقش الگویی و حماسه آفرینی وی را به تصویر بکشند که در این مقاله با هدف تبیین و بررسی هرچند جمالی اقدامات، حرکت ها و مشارکت های زن مجاهد مسلمان ایرانی در صدد پاسخ به این سوالات می باشد: اقدامات و حرکت های زن مسلمان ایرانی در چه زمینه و عرصه هایی می باشد؟ عوامل موثر و زمینه ساز مشارکت زن مسلمان ایرانی کدامند؟ این عوامل تا چجه حد و میزانی بر مشارکت های زن تاثیرگذار بوده اند؟ آیا اقدامات و حرکت های زن مسلمان ایرانی می تواند الگویی ثانی برای زن جهان باشد؟

این مقاله با بررسی اقدامات و حرکت های الگویی زن مجاهد و مسلمان ایرانی در ادوار تاریخی از دوره قاجار و مشروطه و پهلوی به عنوان دوران قبل از انقلاب اسلامی یاد می کند و در دوران انقلاب اسلامی نیز موضوع نقش مستقیم و غیرمستقیم زن مجاهد را طرح می کند و پس از آن به شرح نقش زنان مجاهد در دوران پس از انقلاب اسلامی می پردازد.

عوامل موثر و زمینه ساز در نقش الگویی زن مجاهد مسلمان ایرانی دومین مبحث محوری این مقاله محسوب می شود که به بررسی فقهی و قانونی وظایف و فعالیت های زنان اختصاص یافته است.

محمدزاده در ادامه به بیان الگوهای فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی پرداخته است و بحث مبسوطی را به حضور سیاسی زن مجاهد اختصاص داده است و در نتیجه گیری مقاله نوشته است: با مطالعه و بررسی حرکت های عظیم و اقدامات مهم زنان مجاهد مسلمان ایرانی در می یابیم که زنان با بهره گیری از مکتب انسان ساز اسلام، تاسی از الگوهای اسلامی و حضور پرشور، فعال و گسترده خود نقش مهمی در تحقیق اهداف عالیه انسانی و آرمان های مقدس امام راحل(ره) داشته و دارند بررسی نقش آفرینی و ملاحظه الگوهای فرهنگی مانند نقش زنان در بیداری اسلامی، مبارزه با تهاجم فرهنگی بیگانگان، گسترش فرهنگ عفاف و حجاب... الگوهای سیاسی مانند نقش زنان مجاهد در شکل گیری و پیروزی انقلاب اسلامی، شرکت در انتخابات، تظاهرات و راهپیمایی ها، الگوهای اقتصادی مانند توسعه فردی زنان، توسعه اجتماعی و ... همچنین نقش آفرینی زنان مجاهد مسلمان ایرانی در دوران جنگ تحمیلی و هشت سال دفاع مقدس مانند نقش دفاعی، پشتیبانی، امدادرسانی، ترسیم نقشه های جنگی و ... نه تنها الگوی ممتاز و نمونه برای دیگر زنان مسلمان می باشد، بلکه به فرموده مقام معظم رهبری(دام ظله العالی) نقش آفرینی زن مجاهد مسلمان ایرانی الگوی سوم برای تمام زنان جهان می باشد.

این مقاله با داشتن 22 منبع فارسی، یک منبع عربی، و برخورداری از 7 مجله و پایگاه اینترنتی توانست در نخستین مسابقه مقاله نویسی «الگوی سوم» که به همت سازمان بسیج جامعه زنان کشور برگزار شد، رتبه نخست را کسب کند.

علاقمندان برای دریافت مقاله «زن مجاهد مسلمان ایرانی، معلم ثانی زنان جهان» می توانند بر روی عکس زیر کلیک کنند.

انتهای پیام/