اوقات شرعی بیرجند

جذب خبرنگار افتخاری
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
طنین یاس
دفتر اموربانوان استانداری
تولید ایرانی
نشر خبر
کد مطلب: 21153  |  
تاریخ انتشار : 10. فروردين 1395 - 9:48
معمولا در ایام نوروز با ورود مسافران و گردشگران یکی از مکان هایی که برای بازدید انتخاب می شود ارگ کلاه فرنگی است اما امسال امکان بازدید از این ارگ به دلیل تعمیرات وجود ندارد. تعمیرات ارگ کلاه فرنگی در ایام نوروز باعث مورد بازدید قرارنگرفتن این مکان شد

به گزارش زن امروز، ارگ کلاه فرنگی یکی از آثار تاریخی شهر بیرجند است که در دوره قاجار و بین سالهای ۱۲۶۴ تا ۱۳۱۳ هجری قمری ساخته شده است.

 

 این ساختمان که در گذشته به نام های دیگری همچون ارگ حسام الدوله ، قصر بی بی عروس و ارگ سرکار نیز خوانده میشد؛ صرف نظر از فرم زیگوراتی آن در بخش هم کف کاملترین نقشه و فضاسازی را دارا می باشد و قسمت ورودی ارگ جلوتر از طبقه هم کف ایجاد شده است که با چندین قوس طاق های زیبایی را در بنا به وجود آورده است.

 

 سازمان میراث فرهنگی این بنا را به عنوان یک ساختمان قدیمی و ارزشمند به ثبت رسانده است. این ارگ به شکل شش ضلعی و در رأس به شکل مخروط و به رنگ سفید می‌باشد و مصالح این ساختمان از گل، آجر، آهک و ساروچ است.

 

محل این ارگ در خیابان مطهری تا چند ماه گذشته ساختمان استانداری بود و طی چند ماه گذشته در اختیار میراث فرهنگی قرار گرفته است.

 

مطمئنا این جاذبه تاریخی از جمله آثار جذاب برای گردشگران و مسافران است و انتظار می رود تا این مکان به جایگاه اصلی خود برسد و به عنوان یک جاذبه تاریخی ارزشمند بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

 

معمولا در ایام نوروز با ورود مسافران و گردشگران یکی از مکان هایی که برای بازدید انتخاب می شود ارگ کلاه فرنگی است اما امسال امکان بازدید از این ارگ به دلیل تعمیرات وجود ندارد.

 

بسیاری از مردم دلیل این تعمیرات آن هم در ایام نوروز را جویا شدند که دلیل این تعمیرات را از میراث فرهنگی پرسیدیم.

 

جنتی فر کارشناس میراث فرهنگی در این زمینه اظهار کرد: مرمت بنای تاریخی ارگ کلاه فرنگی از مهرماه سال 94 آغاز شد.

 

وی افزود: بعد از اینکه استانداری ساختمان را  به اداره کل میراث فرهنگی استان تحویل داد کار مرمت با نظارت پایگاه باغ‌های تاریخی استان شروع شد.

 

کارشناس میراث فرهنگی ادامه داد: بنا به دلایل جوی و ورود هوای سرد کار مرمتی به اجبار تعطیل شد و مجددا با مساعد شدن هوا در بهمن کار مرمت ادامه پیدا کرد.

 

جنتی فر خاطرنشان کرد: بازه زمانی در نظر گرفته شده برای مرمت 9 ماه است.

 

وی تصریح کرد: مرمت ارگ کلاه فرنگی با هدف تغییر کاربری ساختمان ارگ به نمایشگاه اسناد و مدارک سیاسی استان انجام می‌شود.

 

کارشناس میراث فرهنگی با بیان اینکه اعتبار برآورد شده برای مرمت حدود 400 میلیون تومان است، گفت: آن چه که تا امروز برای این کار مصوب شده است 100 میلیون است که احتمالا تخصیص پیدا خواهد کرد.

 

جنتی فر با اشاره به اینکه به دلایل جوی کار مرمت 4 ماه به تاخیر افتاده است، گفت: تا شهریور ماه کار مرمت به پایان خواهد رسید.

 

امیدواریم مرمت این بنای تاریخی در زمان تعیین شده به پایان برسد تا در آینده شاهد بازدید مردم و مسافران از این جاذبه تاریخی باشیم.

 

 

انتهای پیام/