اوقات شرعی بیرجند

جذب خبرنگار افتخاری
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
طنین یاس
دفتر اموربانوان استانداری
تولید ایرانی
نشر خبر
کد مطلب: 21128  |  
تاریخ انتشار : 8. فروردين 1395 - 9:46
«کال» جنی یا دره جن ها، منطقه ای است که در شمال طبس و در اطراف روستای ازمیغان قرار دارد و 35 کیلومتر با شهر طبس از توابع خراسان جنوبی فاصله دارد.
کال جنی دره ای زیبا و حیرت انگیز در شهرستان طبس

به گزارش زن امروز ، «کال» اصطلاحی است که به دره یا مسیر ایجاد شده به وسیله سیلاب ها و جریان آب اطلاق می شود.

کال جنی، دره ای زیبا و حیرت انگیز است که بومیان در قدیم آن را دره جن ها نامیده اند، و آن را خوف انگیز و محل زندگی ارواح و جن ها می دانستند، برای دستیابی به کف دره نیازمند آشنایی به منطقه است.
دره دارای دیواره های بلند و پرشیب است که وارد شدن به آن می تواند خطرهایی به همراه داشته باشد.
وجود تونل ها و محل هایی به نام خانه گبرها در دل دیواره ها که برای سکنای زرتشتیان زمان خود ساخته شد از دیگر جذابیت های کال جنی است، ساخت این تونلها و حفره ها احتمالا به زمان ساسانیان باز می گردد.
این حفره ها و تونلها در دامنه جداره های دره قرار دارد، مسیر دسترسی به این حفره ها بسیار دشوار است، در مسیر این حفره ها تونل هایی دیده می شد که احتمالا راه های ارتباطی آنها با هم بود.
برای رسیدن به کال جنی، پس از جدا شدن از جاده آسفالت و دو راهی استخر شاعر و طی حدود پنج کیلومتر جاده خاکی به دره مورد نظر می رسیم، از دو مسیر می توان وارد این دره شد.
یکی انتهای جاده خاکی که به واقع ابتدای دره و متصل به کوه است و دیگری میانه های این جاده خاکی که می توان از طریق یک شکاف ایجاد شده بوسیله فرسایش به درون دره راه یافت.
راهنمایان محلی راه ابتدایی را توصیه می کنند در این محل که متصل به کوه هست، چشمه آبی روان هست که منطقه ای سر سبز را ایجاد کرده است.
در طول این دره در اثر فرسایش باد و آب ،نقوش و پستی و بلندیهای شگرف و زیبایی ایجاد شده است.
در جاهایی آب به صورت حوضچه هایی جمع شده و در این محل فرسایش آب به اوج خود رسیده و نقوش و برجستگیها و خلل و منظره عجیبی را در کف رودخانه ایجاد کرده است، بعد از این منطقه دیگر دره خشک و بی آب و علف می شود.
کمی دیگر در مسیر دره به راه خود ادامه می دهیم که در دیواره دره حفره هایی نگاه ما را متوجه خود می سازد، شاید در نگاه اول احساس کنیم که اینها نیز حاصل فرسایش طبیعت باشد اما با کمی کنکاش می یابیم که اینها ساخته دست بشر است.
در ارتفاع دو متری از سطح زمین چاه ورودی قرار دارد که با کمک یک همراه می توان به درون آن رفت و سپس از این چاه که حدود 8-7 متر ارتفاع دارد و بوسیله جای دست ها و حفره ها بدنه آن بالا می رویم و به تالاری بر می خوریم.
در دو طرف این تالار دو دالان قرار دارد و هر کدام شامل چندین اتاق هست همه اینها بوسیله بشر و در دل دیواره این دره عجیب پدید آمده است.
طبق نظریه کارشناسان سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تاریخ بنای این مکان به دوره ساسانیان می رسد، به نظر می رسد محل چله نشینی یکتا پرستان بود، اگر مسیر دره را باز به سمت انتهای دره ادامه دهیم به یک محل دیگر بر می خوریم که در اثر فرسایش سیلاب های موسمی، چاه و محل دسترسی از پایین دره به اتاقکهای آن از بین رفته و دسترسی به آن را از راه پایین دره غیر ممکن کرده است. شهرستان طبس یکی از 11شهرستان تابعه خراسان جنوبی است و 57 هزار کیلومتر مربع مساحت داردو از آن به عنوان بزرگترین شهرستان کشور یاد می کنند.
از جاذبه های دیدنی طبس می توان از امامزاده حسین بن موسی الکاظم، باغ گلشن، چشمه آب گرم مرتضی علی، بقعه پیر حاجات، سد کریت، ارگ حکومتی، روستاهای نای بند، اصفهک، ازمیغان و آب انبارها را نام برد.
2047/7217/

 

 

انتهای پیام /*